29
ژوئن

مراحل بازسازی خانه چگونه امکان پذیر است؟

 

مراحل بازسازی خانه از موضوعات بسیار مهم در کشور ایران و دیگر کشورها محسوب می شود. با بازسازی خانه نه تنها در محیط زندگی تغییر ایجاد می شود بلکه تنوع باعث روحیه گرفتن افراد ساکن خانه هم خواهد شد. تغییرات اساسی خانه با هزینه کم هم امکان پذیر می باشد. از مراحل بازسازی خانه های قدیمی می توان به تغییر دادن تیغه بندی دیوار، تعویض درب ها کمد دیواری، تعویض درب ها، اجرای سقف کاذب، تعویض پنجره ها، کاغذ دیواری، تعویض کابینت های آشپزخانه و لمینت اشاره کرد.

مراحل بازسازی خانه

 

  • انتخاب نوع بازسازی: از آنجایی که بازسازی انواع مختلفی دارد، در قدم اول باید به تعیین نوع بازسازی که مدنظرتان است، بپردازید. به طور مثال تغییر دکوراسیون تنها با عوض کردن کاشی و سرامیک کافی می باشد و یا تعمیرات عمیق تری نیاز دارید؟
  • انتخاب یک پیمانکار مناسب: انتخاب پیمانکار خوب و مناسب نیاز به بررسی و تحقیق دارد و نباید با نظر اطرافیان پیمانکار را انتخاب کنید. زیرا شدت کاری پیمانکار را باید در اولویت قرار دهید. اینترنتی به شما کمک می کند شرکت های ساختمانی متفاوتی آشنا شوید که هرکدام سطح کاری و تخصص متفاوتی هم دارند و بعد از آشنایی می توانید به مطالعه رزومه و همچنین سطح کاری آن ها بپردازید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.
  • تعیین میزان بودجه: برای بودجه بندی و برآورد هزینه بازسازی خانه دو مرحله وجود دارد. در مرحله اول امکان در نظر گرفتن بودجه با مقدار مشخصی جهت بازسازی خانه وجود دارد که محدود کردن برآورد هم در همین چهارچوب امکان پذیر است. در روش دیگر می توانید با پیمانکار همفکری کرده و از آنچه می خواهید برآورد هزینه مشخص و دقیقی را داشته باشید.

 

 از آنجایی که هزینه بازسازی خانه گاهی به دلیل وجود جزئیات فراوان قابل تغییر است، برآورد هزینه بازسازی کل هم می تواند کمتر یا بیشتر شود.

 

 

مراحل بازسازی خانه
مراحل بازسازی خانه

 

  • طراحی: برای ایده و طراحی باید چیزهایی که در ذهن شما وجود دارد را روی کاغذ بیاورید. البته باید تجربه کارفرما را هم در نظر بگیرید و سلیقه خود و همچنین اعضای خانواده را به تجربه کارفرما اضافه کنید. برای طراحی باید همه قسمت هایی که برای بازسازی انتخاب کرده اید، در نظر گرفته شود.
  • گرفتن مجوز ها: از دیگر مراحل بازسازی خانه که اهمیت زیادی هم دارد می توان به گرفتن مجوزهای مربوطه اشاره کرد. البته برخی از عملیات اجرایی بدون مجوز هم قابلیت اجرا دارد. گرفتن مجوز بیشتر بستگی به شدت مراحل بازسازی خواهد داشت.
  • برنامه ریزی: برای برنامه ریزی باید طبق اولویت ها پیش بروید. اما تدوین برنامه ریزی نیاز به مشورت و هماهنگی با کارفرما می باشد و بدون او تنظیم امکان پذیر نیست.
  • تخریب: هر نقطه ای از خانه که قصد بازسازی آن را دارید، باید در ابتدا تخریب گردد. قبل از تخریب باید ایمن سازی و همچنین قطعی آب، برق و گاز را در نظر گرفت.
  • شروع عملیات بازسازی: با استفاده از برنامه ریزی و طراحی هایی که از قبل انجام شده، عملیات مختلف در رابطه با بازسازی خانه را می توان شروع کرد. موارد زیادی برای عملیات بازسازی وجود دارد که هرکدام به نوع بازسازی و همچنین مکان مورد نظر بستگی دارد.
  • بررسی کردن استانداردهایی که تعریف شده و همچنین کیفیت: بعد از اینکه مراحل بازسازی خانه برنامه ریزی شد، باید به بررسی کیفیت و استانداردها بپردازید و نسبت به پیاده سازی خواسته هایی که دارید، اطمینان پیدا کنید.
  • تایید نهایی: در مرحله آخر از مراحل بازسازی خانه باید کیفیت کار و اتمام آن تایید نهایی گرفته شود.

 

 

هزینه و شرایط بازسازی خانه
هزینه و شرایط بازسازی خانه

 

طی مراحل بازسازی خانه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

نباید صرفا به دنبال خرید مصالح با قیمت ارزان باشید. کیفیت و قیمت را باید برابر با هم در نظر بگیرید و هیچکدام را فدای دیگری نکنید. چنانچه از مصالح بی کیفیت و یا نامرغوب استفاده کنید، بعد از مدت کوتاهی مجبور به بازسازی مجدد خانه خواهید شد و اینگونه هزینه بیشتری هم مصرف می شود.

در صورتی که هدف تان از بازسازی خانه، تنها تغییر دکوراسیون می باشد، توجه به موارد زیرساختی را باید در دستور کار قرار دهید. زیرا حرکت زیبایی و همچنین عملکرد باید در یک مسیر باشد.

تناسب فضاها باید رعایت شود. اگر به دنبال کوچک کردن محیط پذیرایی خود و اضافه کردن آن به اتاق خواب باشید، در نتیجه شاهد کم شدن اثر بخشی محیط پذیرایی خواهید شد.

چنانچه زمان بازسازی به فکر رنگ جدید فضای خانه افتادید، باید در انتخاب رنگ دقت لازم را داشته باشید. مثلا رنگ روشن باعث بزرگ تر نشان دادن خانه های کوچک می شود و همچنین برای داشتن ظاهری مدرن، می توانید از ترکیب رنگ های شاد و سفید استفاده کنید.

 

با نصب پنجره های بزرگ در زمان بازسازی خانه، میزان نور برای فضای داخلی افزایش می یابد.

 

انتخاب و اجرای دیوار پوش در بازسازی خانه به چه صورت است؟

برای اجرای دیوار پوش انتخاب زیادی برای فرد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به شیشه تزیینی، پنل های دکوراتیو که سه بعدی هستند، کاغذ دیواری، سنگ دکوراتیو، تایل آلومینیومی و پوستر سه بعدی اشاره کرد.

البته انتخاب هرکدام از آن ها به سبک دکوراسیون شما بستگی دارد و بعد از انتخاب می توانید نسبت به اجرای آن اقدام کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)