راهنمای بازسازی ساختمان

 

 

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

 

بازسازی ساختمان چیست و چه اهمیتی دارد؟ بازسازی و تعمیرات ساختمان ها با چه هدفی انجام می شود؟ چه کسانی تخریب و بازسازی را انجام می دهند؟ هزینه بازسازی چگونه برآورد می شود؟ بازسازی نمای ساختمان های قدیمی و جدید چه تفاوتی با هم دارند؟ انجام امور بازسازی توسط شرکت پیمانکار بازسازی ساختمان تا چه اندازه می تواند در کیفیت کار نهایی تاثیر گذار باشد؟

اینها از جمله سوالاتی است که می تواند در ذهن افرادی که قصد بازسازی را دارند و یا در این باره نیاز به کسب اطلاعات دارند، وجود داشته باشد. هدف ما در این مطلب ارائه مطالب مهم و کاربردی در زمینه بازسازی و مسائل پیرامون آن و پاسخ به پرسش های مطرح شده می باشد.

بازسازی و تعمیرات ساختمان

 

واضح است که در پروسه بازسازی با توجه به اینکه ساختمان قدیمی یا نوساز است و یا بازسازی تنها شامل بخش های در معرض دید و تجهیزات است یا بخشهای اصلی و مرتبط به بنای ساختمان را نیز شامل می شود تفاوت های فاحشی وجود دارد و هر یک در طی مراحل بخصوصی انجام می پذیرند. در حالت کلی چون برای بازسازی در بخش های قابل دید و تجهیزات آن حساسیت بالایی نداشته و بیشتر مربوط به سلایق افراد می شود مراحل بازسازی ساختمان را در بخش های اصلی که بازسازی آنها مرتبط به بنای ساختمان می شود پی می گیریم.

 

مراحل بازسازی ساختمان

مراحل بازسازی ساختمان

 

مراحل بازسازی ساختمان

 

مراحل بازسازی ساختمان در بخش های اصلی آن مسئله ای بسیار مهم و حیاتی است چرا که تاثیر مستقیمی بر سلامت جسم و روح ساکنین دارد. مراحل بازسازی بخش های اصلی ساختمان را می توان در طی مواردی به شرح زیر اولویت بندی کرد:

مرمت دیوارها اولین گام در بازسازی بخش های اصلی محسوب می شود. در مرمت دیوارها معمولا دیوارهای اصلی را که دیوار حایل به حساب می آیند تخریب نمی کنند زیر ستون های اصلی ساختمان که وزن ساختمان را تحمل کرده و باعث سر پا ماندن آن هستند روی دیوارهای حایل قرار گرفته اند. در مرمت دیوارهای حایل بایستی به رو برداری تا رسیدن به آجر بسنده کرد.

پس از مرمت دیوارهای ساختمان دومین بخش که بایستی مورد بازسازی قرار گیرد سرویس ها و حمام ساختمان می باشد. با توجه به اهمیت عایق کاری مناسب این مکان ها و از بین رفتن عایق ها پس از گذشت مدت زمانی، برای جلوگیری از نمدار شدن دیوارهای اطراف سرویس ها و حمام، بازسازی در این بخش ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته عایق کاری ساختمان و تجدید عایق ها و ایزوگام های قدیمی آن تنها محدود به بخش سرویس ها و حمام ساختمان نمیشود و می تواند کف آشپزخانه و پشت بام و اصولاً هر جایی را که در ارتباط با رطوبت قرار دارد شامل شود.

بازسازی نمای بیرونی ساختمان

 

بازسازی ساختمان در مرحله بعد می تواند شامل بررسی سقف و ستون ها باشد. قبل از گچ کاری و طرح دادن و کار روی زیبایی سقف و ستون ها لازم است سقف و ستون های ساختمان مورد بررسی قرار گیرند، ستون های فلزی در صورت نیاز مقاوم سازی شوند، ترک های ریز و درشت سقف بخش های مختلف ساختمان بررسی و عیب یابی شوند و سپس مراحل زیبایی ظاهری آنها انجام پذیرد.

پس از این موارد هر آنچه که در مورد بازسازی صورت می پذیرد مربوط به تجهیزات و ظواهر در معرض دید است و بستگی به سلیقه شخصی افراد در انتخاب این لوازم و تجهیزات و طراحی دکوراسیون داخلی خاص منزل آنها می تواند متفاوت باشد.

بازسازی ساختمان های قدیمی

بازسازی ساختمان های قدیمی

 

بازسازی ساختمان های قدیمی

 

بازسازی ساختمان های قدیمی و تبدیل آنها به ساختمان های زیبا و شیک امروزی به نظر کار ساده ای نمی آید و هر کسی توانایی انجام آن به دست خود را ندارند. از این رو استفاده از خدمات یک شرکت بازسازی خانه ، گروه بازسازی منزل و یا پیمانکار بازسازی که در این زمینه وارد و متخصص باشند بهترین راهکار در بازسازی ساختمانهای قدیمی است اما دانستن نکات کلیدی و مهم و داشتن یک دانش ابتدایی برای طراحی و ترسیم مدلی از آنچه که می خواهید، می تواند در پروسه بازسازی خانه های قدیمی شما کمک کننده باشد.

 

بازسازی ساختمان قدیمی

 

قبل از هر چیز تصمیم بگیرید که با بازسازی ساختمان قدیمی خود می خواهید به یک ساختمانی کاملا مدرن و اروپایی برسید یعنی بازسازی منزل قدیمی خود را به صورت کلی انجام دهید یا با ایجاد تغییراتی اندک سعی در حفظ دکوراسیون سنتی آن دارید. این تصمیم و هدف گذاری ابتدایی از آنجایی که می تواند بر سایر تصمیمات پیشروی شما از جمله انتخاب متریال، رنگ، مصالح و تجهیزات تاثیرگذار باشد، بسیار مهم است.

نکته قابل ذکر در مورد این موضوع این است که تابعیت صرف از یک شیوه طراحی ضروری نیست و تلفیق مدرنیته و سنت علاوه بر اینکه اشکالی ندارد در دنیای طراحی دکوراسیون امروز خود نوعی سبک محسوب شده و طرفداران خاص خود را دارد، به این سبک که در بازسازی منزل بخش هایی از آن را به صورت مدرن درآورده و حالت نوستالژیک و سبک سنتی بخش هایی دیگر را حفظ نمایید سبک تلفیقی گفته می شود.

در بازسازی های قدیمی توجه به رنگ در طراحی ساختمان بسیار مهم است. در طراحی های به سبک قدیم اغلب از گچبری ها، آینه کاری ها و طاقچه های با رنگ های متفاوت و گرم در طراحی ساختمان استفاده می شد. اگر در این موارد برنامه خاصی نداشته و مشکلی با تخریب آنها نداشته باشید بهتر است آن ها را از بین برده و از رنگ های ملایم و روشن برای یک دست شدن تمامی قسمت ها به چند رنگ بودن و به چشم زدن رنگ بخش های مختلف منزل استفاده کنید.

 

بازسازی و نوسازی ساختمان

 

ایجاد تغییرات در در و پنجره های ساختمان های قدیمی از مهم ترین و واضح ترین مسائل در بازسازی های قدیمی است. طراحی های قدیمی به گونه ای است که در آنها تاکید زیادی روی تعداد در و بخصوص پنجره ها شده و به عنوان مثال در بخش پذیرایی منزل تعداد زیادی پنجره در ابعاد کوچک وجود دارد. برای حل این مشکل می توان به کمک گروه بازسازی و نوسازی ساختمان آن بخش را تخریب و یک پنجره بزرگ سرتاسری و مدرن به جای آن در نظر گرفت.

نکته ی دیگر در مورد پنجره های ساختمان های قدیمی این است که گاها پنجره هایی کوچک بین اتاق ها و بخش های مختلف ساختمان وجود دارند که در اکثر موارد نیز بلااسفاده هستند هدف معماران قدیم از طراحی و کار گذاشتن این پنجره ها در میان بخش های مختلف ایجاد دریچه ای ارتباطی برای انتقال لوازم پذیرایی بین بخش های مختلف منزل بوده است. پر کردن این دریچه ها که هیچ کارایی نیز ندارند ظاهر اتاق ها و ساختمان قدیمی شما را مدرن تر و زیباتر خواهد کرد.

در بازسازی ساختمان های قدیمی علاوه بر ایجاد تغییرات در ساختار ، تغییر وسایل و لوازم مهمی چون فرش و مبلمان نیز بسیار مهم است.

بازسازی داخلی ساختمان

 

بازسازی داخلی منزل که پیشینه ای کهن در کشور ما دارد می تواند متاثر از عواملی چون، قدمت بالای دکوراسیون منزل، تغییر سلایق به مرور زمان، تغییر سبک زندگی، تغییر در جمعیت افراد خانواده، میزان بودجه و درآمد خانواده، فرهنگ و تفکر افراد، نوع مالکیت و … باشد. بازسازی داخلی ساختمان تنها شامل خانه های مسکونی نیست و در ساختمان های اداری، تجاری، مدارس، سازمان ها و بیمارستان ها نیز بسیار مورد توجه است. بازسازی داخلی ساختمان بیشتر جنبه زیبایی داشته و شامل مواردی می شود که به بنای اصلی ارتباط پیدا نمی کنند.

 

بازسازی نمای ساختمان

بازسازی نمای ساختمان

 

بازسازی نمای ساختمان

 

نمای ساختمان نیز چون خود بنای آن طول عمری داشته و در گذر زمان دچار تغییرات ظاهری و کالبدی فراوانی می شود. عوامل بسیاری بر میزان طول عمر نمای ساختمان تاثیرگذارند از جمله این عوامل می توان به شرایط آب و هوایی منطقه ی قرارگیری ساختمان، کیفیت مصالح و متریال های بکار رفته در آن و نحوه اجرا و تخصص نیروی انسانی سازنده آن اشاره کرد. از این رو پس از گذشت چند سال بازسازی نمای به دلایل امنیتی چون سقوط مصالح یا نبود استحکام کافی و یا به دلایلی چون ایجاد زیبایی و تنوع در ظاهر بیرونی و حفظ زیبایی شهر و پیشروی با مدرنیته انجام می پذیرد. مراحل بازسازی نمای ساختمان را در سه مرحله به صورت زیر می توان انجام داد.

تخریب و بازسازی ساختمان

 

 • طراحی : طراحی نمای ساختمان بایستی به گونه ای زیبا، سازگار با اقلیم، مقرون به صرفه، و هماهنگ با بافت و منظره شهر صورت پذیرد. خلاقیت طراح و معمار نمای ساختمان از آنجایی نمایان می شود که نمای طراحی شده بیشترین میزان نوآوری را همراه با پایین ترین میزان تخریب به همراه داشته باشد. در طراحی نمای ساختمان بایستی توجه داشت که نما تنها تعلق به مالکین و ساکنان ساختمان ندارد بلکه جزئی از منظره شهر و گاها به عنوان سمبلی برای آدرس دهی ساکنین محل محسوب می گردد.
 • انتخاب مصالح : مهمترین مرحله در بازسازی نما مرحله انتخاب مصالح است. این مرحله با توجه به این که میزان تغییراتی که می خواهید در نمای ساختمان ایجاد کنید چقدر است می تواند متفاوت باشد.
 • اجرا : در مرحله ی اجرا بازسازی نمای ساختمان تفاوتی اساسی با ساختمان تازه ساخته شده دارد و آن تفاوت این است که در بازسازی نما برخی اجزا بایستی دست نخورده باقی بمانند و آسیبی به آنها وارد نشود همچنین احتیاط لازم در وارد آمدن خسارت به سازه نیز صورت پذیرد.

 

هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختمان

 

هزینه بازسازی ساختمان

 

برآورد هزینه بازسازی ساختمان

 

برآورد هزینه و قیمت بازسازی ساختمان یکی از مهم ترین دغدغه های مالکان محسوب می شود. برای برآورد تقریبی هزینه بازسازی بایستی:

 1. لیستی از مصالح و متریال های مورد نیاز و قیمت روز آنها در بازار تهیه شود.
 2. اجرت معمار یا استادکار و سایر کارگران به یکی از دو روش زیر برآورد گردد:
 3. روش اول- روش روزمزد: در این روش که بیشتر در مورد ساختمان هایی با متراژ پایین به کار می رود دستمزد استادکار و سایر کارگران به صورت روزانه حساب می شود که در هر شهری قیمت تعریف شده ای برای آن وجود دارد.
 4. روش کنترات: روش کنترات که قیمت کلی پروژه یک جا محاسبه می شود روشی سریع تر و مناسبتر برای ساختمان هایی با متراژ بالاست. از این رو کنترات سریع تر است که چون اجرت به صورت روزانه داده نمی شود پیمانکار سعی در انجام و اتمام پروژه در زمان کوتاهتری را دارد.

قیمت بازسازی ساختمان

 

پس از برآورد این هزینه ها بایستی جمع مبلغ محاسبه شده را بیشتر از آنچه که حاصل شده است در نظر گرفت چرا که علاوه بر هزینه خرید و تهیه مصالح و متریال مورد نیاز و دستمزد گروه اجرایی، روند بازسازی  هزینه های دیگری نیز در دل دارد که باعث بالا رفتن هزینه برآورد شده از آنچه که فکرش را می کردید می شود.

 

شرکت بازسازی ساختمان1

شرکت بازسازی ساختمان

 

شرکت بازسازی ساختمان

 

پیمانکار بازسازی ساختمان

 

با سپردن پروسه بازسازی خود به یک گروه بازسازی ساختمان مجرب می توانید با خیالی آسوده تر در این راستا قدم بردارید. گروه بازسازی با مهندسین و مشاورین متخصص و خبره در زمینه بازسازی برآورد هزینه ها با توجه به میزان بازسازی مدنظر شما را انجام داده و صفر تا صد بازسازی را بر عهده می گیرند.

معمولاٌ این گروه ها در انواع مختلف بازسازی، ازجمله بازسازی خانه قدیمی، بازسازی ویلا، بازسازی آپارتمان و بازسازی سایر اماکن غیرمسکونی چون مدارس و شرکت ها فعالیت می کنند. مراحل بازسازی ساختمان توسط یک گروه بازسازی می تواند شامل مواردی به شرح زیر باشد:

 

گروه بازسازی ساختمان

 

 • مشاوره: در این مرحله در زمینه بازسازی پیش بینی های لازم توسط مشاورین و متخصصین گروه بازسازی صورت گرفته، راهنمایی های لازم انجام شده و به سوالات پیش آمده پاسخ داده می شود، هزینه های احتمالی برآورد شده و تذکرات و توصیه های لازم به مالک داده می شود.
 • تخریب: پس از انجام توافق قسمت های معین شده توسط گروه بازسازی ساختمان تخریب می شود.
 • ساخت: فعالیت های مربوط به بازسازی آغاز و ساخت طرح جدید بخش تعیین شده انجام می شود.
 • پاکسازی: اثرات ناشی از بازسازی و نخاله های ساختمانی موجود و اطراف آن جمع آوری و ساختمان و محیط آن توسط گروه بازسازی خانه پاک شده و تحویل مالک داده می شود.

 

جهت راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر جهت بازسازی ساختمان با کارشناسان حرفه ای آرکا تماس حاصل نمایید و بصورت رایگان و تخصصی مشاوره بگیرید.

4.9/5 - (25 امتیاز)