29
ژوئن

بازسازی خانه های کلنگی ، چه عواملی برای بازسازی خانه های کلنگی باید در نظر گرفته شود؟

بازسازی خانه های کلنگی

 

هدف از نگارش این مقاله آشنایی با بازسازی خانه های کلنگی با جزئیات دقیق تر می باشد. همان طور که می دانید مسکن و داشتن خانه یکی از دغدغه های بسیار مهم افراد در دنیای امروز به شمار می رود و یا به عبارت دیگری مهمترین و تاثیرگذارترین مسئله در زندگی هر فردی، مسکن می باشد. در همین راستا برخی از منازل بعد از مدتی نیاز به تغییر دارند، خانه هایی که حتی با وجود استحکام ممکن است ساختار و حتی طرح آن قدیمی شده باشد و نیاز به بازسازی داشته باشد.

البته بازسازی خانه های کلنگی به عوامل مختلفی نظیر قدمت خانه، نوع کاربری آن و هدف مالک از بازسازی بستگی دارد و با توجه به هر کدام از این موارد می توانید شاهد بازسازی متفاوتی باشید.

 

برای بازسازی خانه های کلنگی چه پروسه ای باید طی شود؟

 

از آنجایی که بازسازی خانه های کلنگی به دلیل قدمت بالایی که دارند و ممکن است برای ساکنین خطرات جانی و مالی داشته باشد، انجام آن به دست مالک امکان پذیر نیست و نیاز به اصول و همچنین فنون خاص خود دارد. زیرا وجود شرکت های بازسازی با اعتبار بالا و وجود پرسنل با تجربه توانایی جلوگیری از اشتباهات و یا خسارات مالی را دارند و می توانند روند بازسازی را با سرعت بیشتری پیش ببرند.

البته بازسازی خانه های کلنگی طبق موارد زیر امکان پذیر می باشد:

پیدا کردن یک شرکت بازسازی که از اعتبار و تجربه بالایی برخوردار باشد.

متخصصین و همچنین کارشناسان مرتبط با شرکت باید به بازدید پروژه مورد نظر بپردازند و موارد فنی و یا تخصصی را بررسی نمایند.

بازسازی خانه های کلنگی

بین مالک خانه و افراد متخصص شرکت جلسه ای برگزار می شود تا طی آن با خواسته های مالک آشنا شوند.

سپس با توجه به خواسته مالک طراحی انجام می گیرد و نقشه نهایی ارائه می گردد.

مالک بعد از بررسی باید نقشه طراحی شده را تایید کند.

هزینه های مورد نظر برآورد شده و زمانبندی هم مشخص می شود.

فازهای مختلف مرتبط با عملیات بازسازی خانه های کلنگی تعیین شده و بر اساس اولویت انجام می شود.

بر روی طرح بازسازی باید نظارت درستی صورت گیرد.

 

بازسازی خانه های کلنگی
بازسازی خانه های کلنگی

 

دلایل بازسازی خانه های کلنگی؟

 

یکی از مهم ترین دلایل بازسازی خانه های کلنگی، قدیمی بودن ساختمان می باشد. زیرا هرچقدر که زمان می گذرد، سن ساختمان هم افزایش پیدا می کند، در نتیجه افزایش فرسودگی در بنا را هم به دنبال دارد. البته چنانچه صاحب خانه سهل انگاری داشته باشد، می توان شاهد تخریب بخشی از ساختمان هم بود. که معمولا برای این مدل از ساختمان ها بهترین پیشنهاد بعد از بررسی کامل، بازسازی می باشد.

از دیگر مواردی که می تواند دلیل بازسازی خانه باشد، می توان به طراحی نامناسب نقشه و پلان خانه اشاره کرد. با توجه به اینکه تکنولوژی همیشه در حال تغییر و پیشرفت می باشد، صاحبان اکثر خانه های قدیمی هم ترجیح می دهند به تغییر پلان و نقشه منازل خود در جهت تکنولوژی روز بپردازند. یکی از مهم ترین تغییرات به وجود آوردن فضای جدید در ساختمان می باشد.

البته می توان به کمبود فضای لازم هم به عنوان یکی از دلایل بازسازی خانه اشاره کرد. ولی با این حال مهم ترین نکته ای که باید بدانید و خیلی جالب است، بازسازی برخی خانه ها به دلیل بالا بردن قیمت آن خانه می باشد.

با تعمیر کردن خانه، تغییر زیادی در قیمت خانه به وجود نمی آورد اما در مقابل بازسازی خانه به دلیل تغییرات بنیادی، ارزش بیشتری پیدا می کند و قیمت آن به مراتب بالاتر خواهد رفت.

 

چند نوع بازسازی خانه های قدیمی داریم؟

بازسازی خانه های قدیمی را می توان به دو صورت حفاظتی و سبکی انجام داد. در روش بازسازی سبکی، بدون آسیب رساندن به بافت کلی ساختمان، فقط به بازسازی قسمت هایی که به ترمیم نیاز دارند، پرداخته می شود. یعنی سبک و معماری خانه حفظ شده و فقط ترمیم و تعمیر صورت می گیرد و قسمت هایی که نیاز است برای آن ها تعمیر اساسی صورت گیرد، برای جایگزینی از قطعات مشابه استفاده می کنند.

در مقابل از بازسازی حفاظتی برای خانه های قدیمی و کلنگی تر که از آسیب بیشتری دیده اند و باید به صورت عمیق تر بازسازی شوند، استفاده می شود. زمان پیاده کردن روش حفاظتیف احتمال ریزش و یا حساس بودن بنا وجود دارد، به همین دلیل بازسازی با دقت بیشتری صورت خواهد گرفت.

 

فضاهای اصلی برای بازسازی خانه کدامند؟

  • بازسازی آشپزخانه: هزینه بازسازی آشپزخانه به دلیل مصرف بالای چوب نسبت به بقیه بخش ها بیشتر می باشد.
  • بازسازی اتاق ها: برای بازسازی اتاق ها باید سلیقه صاحب خانه و افراد ساکن در آن خانه در نظر گرفته شود.
  • بازسازی سالن: طراحی بازسازی فضای سالن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بیشترین زمان بازسازی را باید به این بخش اختصاص داد.
  • بازسازی تراس و پاسیو: معمولا به این بخش توجه زیادی نمی شود، اما می تواندبا طراحی درست یک فضای با کیفیت برای نیازهای ساکنین باشد.
  • بازسازی سرویس ها: برای بازسازی سرویس ها حتما باید فضاهای تر و خشک، تمیز و یا کثیف را از هم تفکیک کنند.